orhun yazıtları biblosu heykeli göktürk alfabesi kitabeleri abideler nerede heykeltraş antalya kalıp kalıpları kalıp fiberglas resmi resimleri anıtı anıtları maket anıt heykel yaptır yazıt maketi  siparişi yapımı sipariş ver vectorel dijital sayısal metin bengü altın tunç metal demir pig taş patine polyester hediyelik eşya hediye süs eşyası biblolar köktürk runik taşlar yazıtı yapanlar yapan satanlar yapılır satılır tasarımı yapımı yapım üretimi imalatı satışı satış tasarım üretim imalat mermer bronz dekor dekoratif bilge kağan tonyukuk kül tigin orhun abidesi  vektorel antalya

 

 


 

 

ANASAYFA I HEYKEL I BÜST I MASK I SERAMİK I BİBLO I MASKOT I PEYZAJ I ATÖLYE I POJELERI HAKIMDA I İLETİŞİM

ORHUN YAZITLARI
(GÖKTÜRK KİTABELERİ)

orhun yazitlari gokturk kitabeleri kokturk abideleri anitlari biblo heykel minyaturÜÇLÜ SET
KAİDE-KARGO DAHİL 30.000 TL

orhun yazitlari gokturk kitabeleri kokturk abideleri anitlari biblo heykel minyatur/orhun yazitlari gokturk kitabeler abideleri bilge kagan biblo yaptir i ejderha kaplumbaga khosho tsaidam monuments orhun yazitlari biblo yaptir gokturk abideleri kitabeleri ejderha kaplumbaga bilge kagan khosho tsaidam monuments orhun yazitlari biblo yaptir gokturk abideleri kitabeleri ejderha kaplumbaga tonyukuk khosho tsaidam monuments orhun yazitlari biblo yaptir gokturk abideleri kitabeleri ejderha kaplumbaga kul tigin khosho tsaidam monuments
ORHUN AZITLARI BİLGE KAĞAN MAKETİ TONYUKUK KÜL TİGİN ABİDESİ
biblo modelleri özel tasarım orhun yazitlari  kultigin biblo yaptir gokturk abideleri kitabeleri ejderha kaplumbaga khosho tsaidam monuments orhun yazitlari  kultigin biblo yaptir khosho tsaidam monuments gokturk abideleri kitabeleri ejderha kaplumbaga orhun yazitlari  kultigin bilge kagan heykel biblo yaptir gokturk abideleri kitabeleri ejderha kaplumbaga khosho tsaidam monuments ozel tasarim biblo modelleri orhun yazitlari  tonyukuk kultigin bilge kagan heykel biblo yaptir gokturk abideleri kitabeleri
ORHUN YAZITLARI KÜL TİGİN ABİDESİ GÖKTÜRK KİTABELERİ TONYUKUK

 

"Bibloların her hakkı saklıdır;
İzin alınmadan çoğaltılması,satılması,yayınlanması,
üzerinde oynanma veya değişiklik yapılması yasaktır"


TELİF HAKLARI YASASI
http://www.disanat.com/telif-haklari-yasasi.htm

 

TEKLİ ALIMLARDA : Bilge Kağan  : 15.000 TL - Kültigin : 15.000 TL -Tonyukuk  : 3000 TL
ÇOKLU ALIMLARDA : En az beşli set alımlarında %20 indirim uygulanır.

AÇIKLAMA:

Orhun Yazıtları biblosu aslına en yakın şekilde tasarlanarak orjinalinin 1/7 ölçeğinde bir minyatürü oluşturulmuştur.Kitabede yer alan yazılar orjinal halleriyle yazıta aktarılmış ve mümkün mertebe okunaklı olması sağlanmıştır.Tonyukuk abidesi ve özellikle birinci taş yazıtlar içerisinde en iyi durumda olanıdır ve fazla bir hasar görmemiştir fakat diğer abideler günümüze ancak harabe bir şekilde ulaşabilmiştir.Bilge Kağan ve Kül Tiğin anıtının batı yüzü rüzgar ve yağmuru nedeniyle büyük oranda silinmiş,en tepede bulunantepelik (Taç) kısmı tam anlamıyla yıpranmış yazıt kaplumbağadan tamamen ayrılmıştır.Gerçekte bu üç ana ögenin yani taç,yazıt ve kaplumbağanın bir arada bulunduğu bir anıt söz konusu değildir ancak tarihi belge be bilgilerden yazıtın bu üç ana öğeden oluştuğu anlaşılmaktadır ve yazıt bu bilgilerin ışığı altında yeniden bir araya getirilerek sanat severlerin beğenisine sunulmuştur.


MALZEME:
Polyester, Mermer Tozu , Patine,Eskitme Boya


TESLİMAT : Kargoya 15 gün içerisinde verilir. 

EBAT VE AĞIRLIK:Bilge Kağan : 62 X 35 X 18 CM ,Kül Tigin : 61 X 35 X 18 CM , Tonyukuk : 32 X 11 X 11 CM, (Ölçüler +- 2 CM Değişebilir)... Bilge Kağan : 14 KG ,Kül Tigin : 13 KG , Tonyukuk : 2800 GR (Ağırlık + - 200 GR Değişebilir)


ORHUN YAZITLARI


Orhun Yazıtları , Bilge Kağan,Kültigin ve Tonyukuk  olmak üzere 3 taştan oluşmaktadır.Yazıtlar bugünkü Moğolistanın , Baykal Gölü'nün  güneyinde, Orhun Nehri vadisinin , Köşö Çaydam (Khöshöö Tsaidam, Koshu-Tsaidam) ve Ögii Gölü yakınlarında bulunmaktadır ve buraya  Karakurum'dan gidilmektedir.

Tonyukuk anıtı 716,Kül Tigin anıtı 732,Bilge Kağan anıtı 735 senesinde dikilmiştir.
Kültigin anıtı, Bilge Kağan’ın ağzından yazılmıştır. Kültigin, Bilge Kağan’ın kardeşi, Tonyukuk ise veziridir. Anıtların olduğu yerde sadece dikili taşlar değil, yüzlerce heykel, balbal, şehir harabeleri, taş yollar, su kanalları, koç ve kaplumbağa heykelleri, sunak taşları da bulunmuştur.

KÜL TİGİN YAZITI (732)

3,35 metre yükseklikte, kireçtaşından yapılmış ve dört cephelidir.Anıttaki satırların uzunluğu 235 cm’dir. Anıtın doğu yüzünde 40; güney ve kuzey yüzlerinde 13’er satır Göktürk harfli Türkçe metin bulunur. Batı yüzündeyse, devrin Tang İmparatoru’nun Köl Tigin’in ölümü nedeniyle gönderdiği Çince mesajına yer verilmiştir. Batı yüzde Çince yazılar dışında yazıta sonradan eklenmiş Göktürk harfli iki satır bulunmaktadır.

Yazıtın kuzeydoğu, güneydoğu, güneybatı yüzlerinde de Göktürk harfli Türkçe metinler vardır. Kültigin yazıtında Göktürk tarihine ait olaylar, Bilge Kağan’ın ağzından aktarılarak birlik, bütünlük mesajı verilir.


BİLGE KAĞAN YAZITI (735)

Kültigin Anıtının bir kilometre uzağındadır. 734 senesinde ölen Bilge Kağan ismine oğlu Tenri Kağan tarafından yaptırılan bu anıt 735’te dikilmiştir. Yazıtta Bilge Kağan’ın ağzından devletin nasıl büyüdüğü anlatılmakta ve Kültigin’in ölümünden sonraki olaylar eklenmektedir. Bunların dışında kağanın konuşmasından başka yeğeni Yuluğ Tigin’in kayıtları da yer bulunmaktadır. Yaklaşık 3,80 m. yüksekliğindeki yazıt, dört cephelidir. Yazıtın doğu yüzünde 41, kuzey ve güney yüzlerinde 15’er satır Göktürk harfli Türkçe metin mevcuttur. Batı yüzünde ise, Çince bir metin vardır. Batı yüzün tepelik kısmının ortalarına da Göktürk harfli Türkçe manzum metin yazılmıştır. Yazıtın güneydoğu, güneybatı ve batı yüzlerinde de Göktürk harfli Türkçe küçük metinler vardır. Yazıtta olayları anlatan, nasihatler veren Bilge Kağan’dır. Yazıta Köl Tigin’in ölümünden sonraki olaylar da eklenmiştir.

TONYUKUK YAZITI (720-725)

Tonyukuk âbidesi, diğer iki âbidenin biraz daha doğusunda bulunmaktadır. Devrilmemiş, dikili dört cepheli iki taş halindedir. Birinci ve daha büyük olan taşta 35, ikinci taşta 27 satır vardır. İkinci taşta yazılar daha itinasızdır ve aşınma da daha çoktur. Bu âbidenin yazıları Kül Tigin ve Bilge Kağan’ınki kadar düzgün değildir. Bu âbidede de yazı yukarıdan aşağı yazılmıştır. Fakat diğer ikisinin aksine satırlar soldan sağa doğru istif edilmiştir. Tezyinatı da diğer kitâbelerdeki kadar sanatkârane değildir. Tonyukuk âbidesinin yanında büyük bir türbe kalıntısı, heykeller, balballar ve taşlar vardır.


Taşlarda Göktürklerin Çin esaretinden nasıl kurtulduğu, kurtuluş savaşının nasıl yapıldığı ve Tonyukuk’un neler yaptığı anlatılır.
Birinci yazıt, 243 cm; ikinci yazıt ise, 217 cm yüksekliğindedir. Birinci yazıtta 35, ikinci yazıtta 27 satır Göktürk harfli Türkçe metin vardır.Bilge Kağan yazıtı ile Kül Tigin yazıtının doğusunda yer alır.Yazıtı, Bilge Kağan dönemine kadar başkomutanlık ve vezirlik yapmış olan Tonyukuk dikmiştir. Metnin yazarı da yine Tonyukuk'tur

 

 


michelangelo leonardo da vinci  kazimir maleviç  ayvazovski van gogh ivo andrıc   helena blavatsky

İLETİŞİM

05375201947
bilgi@disanat.com
disanat@gmail.comdisanat büst yapımı tasarımı atölyesi üretimi imalatı dökümü yapım tasarım üretim atölye döküm


İsmet
DEMİRHAN

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel ve Seramik yapımı tasarımı atölyesi üretimi imalatı dökümü yapım tasarım üretim atölye döküm aydın Ankara
H.Ü
Güzel Sanatlar
Fakültesi

1998

copyright © 2014 disanat.com