orhun yazıtları biblosu heykeli göktürk alfabesi kitabeleri abideler nerede heykeltraş antalya kalıp kalıpları kalıp fiberglas resmi resimleri anıtı anıtları maket anıt heykel yaptır yazıt maketi  siparişi yapımı sipariş ver vectorel dijital sayısal metin bengü altın tunç metal demir pig taş patine polyester hediyelik eşya hediye süs eşyası biblolar köktürk runik taşlar yazıtı yapanlar yapan satanlar yapılır satılır tasarımı yapımı yapım üretimi imalatı satışı satış tasarım üretim imalat mermer bronz dekor dekoratif bilge kağan tonyukuk kül tigin orhun abidesi  vektorel antalya

 

 


 

 

ANASAYFA I HEYKEL I BÜST I MASK I SERAMİK I BİBLO I MASKOT I PEYZAJ I ATÖLYE I POJELERI HAKIMDA I İLETİŞİM

ORHUN YAZITLARI

orhun yazıtları biblo heykel


ÜÇLÜ SET HALİNDE

KAİDE- KARGO DAHİL 7 0 0 0 TL

orhun yazıtlarının üç ana parçasından biri olan bilge kağan yaklaşık 3,80 m. yüksekliğindeki yazıt, dört cephelidir. Yazıtın doğu yüzünde 41, kuzey ve güney yüzlerinde 15’er satır Göktürk harfli Türkçe metin mevcuttur. Batı yüzünde ise, Çince bir metin vardır antalya Orhun Yazıtları (Göktürk Abideleri), Bilge Kağan,Kültigin ve Tonyukuk  olmak üzere 3 taştan oluşur.Yazıtlar bugünkü Moğolistanın , Baykal Gölü'nün  güneyinde, Orhun Nehri vadisinin , Köşö Çaydam (Khöshöö Tsaidam, Koshu-Tsaidam) ve Ögii Gölü yakınlarında bulunmaktadır ve buraya  Karakurum'dan gidilmektedir kül tiğin abidesi orhun yazıtının bir parçasıdır ve 3,35 metre yükseklikte, kireçtaşından yapılmış ve dört cephelidir. Doğu-batı cephelerinin genişliği aşağıda 132, yukarıda 122 santimetredir. Kuzey-güney cepheleri de aşağıda 46, yukarıda 44 cm’dir. Üst kısım kemer biçiminde ve yukarıda beş kenarlı olarak bitmektedir kültigin Anıttaki satırların uzunluğu 235 cm’dir. Anıtın doğu yüzünde 40; güney ve kuzey yüzlerinde 13’er satır Göktürk harfli Türkçe metin bulunur
BİLGE KAĞAN MAKETİ ORHUN YAZITLARI ORHUN Y AZITI KÜL TİGİN ABİDESİ

orhun yazıtı heykeli.Batı yüzündeyse, devrin Tang İmparatoru’nun Köl Tigin’in ölümü nedeniyle gönderdiği Çince mesajına yer verilmiştir. Batı yüzde Çince yazılar dışında yazıta sonradan eklenmiş Göktürk harfli iki satır bulunmaktadır.kül tigin

Tonyukuk âbidesi, diğer iki âbidenin biraz daha doğusunda bulunmaktadır. Devrilmemiş, dikili dört cepheli iki taş halindedir. Birinci ve daha büyük olan taşta 35, ikinci taşta 27 satır vardır ve orhun yazıtı nın bir parçasıdır.heykel maket yaptır kül tiğin yazıtı Yazıtın doğu, kuzey ve güney yüzlerinin yazıcısı, Yollug Tigin, batı yüzünün yazıcısıysa, Tang İmparatoru Hiuan Tsong’ın yeğeni Çang Sengün’dür antalya orhun yazıtı abidelerinde bulunan kültigin Köl Tigin yazıtının doğu yüzünde, bütün Türk boylarının ortak damgası olduğu sanılan dağ keçisi damgasına; doğuya ve batıya bakan “tepelik”
KÜL TİGİN KİTABESİ TONYUKUK YAZITI KÜLTİGİN YAZITI KÜLTİGİN KİTABE

"Bibloların her hakkı saklıdır;
İzin alınmadan çoğaltılması,satılması,yayınlanması,
üzerinde oynanma veya değişiklik yapılması yasaktır"


TELİF HAKLARI YASASI
http://www.disanat.com/telif-haklari-yasasi.htm

ÜÇLÜ SET HALİNDE
KKARGO DAHİL 7 0 0 0 TL

Tekli Alımlarda

Kültigin
: 3500 TL
Bilge Kağan  :32500 TL
Tonyukuk  : 1000 TL

 


ÇOKLU ALIMLARDA : En az beşli set alımlarında %15 indirim uygulanır. (Fiyatlara KDV Dahil Değildir.)

AÇIKLAMA:

Orhun Yazıtları biblosu
1/10 ölçeğinde aslına en yakın şekilde tasarlanarak sanat severlerin beğenisine sunulmuştur.Kitabede yer alan yazılar bu ölçekte 1 mm ye karşılık geldiğinden bütünlüğü bozmaması bakımından ölçeğe sadık kalınarak yine 1/10 ölçeğinde temsili bir şekilde bırakılmıştır...Pek tabi ki tasarlanan bu çalışmada daha büyük ve orjinal harfler kullanarak biblo oluşturulabilirdi ancak Göktürk Kitabeleri bibloların 1/10 ölçeğinde tasarlanıp yazıların 1/5 veya daha küçük ölçekte harflerle donatılması yazıtın bütünlüğünü bozacağından,harfler esas alınan 1/10 ölçeğe sadık kalınarak ve temsili harflerle tamamlanmıştır.

EBAT VE AĞIRLIK:

Bilge Kağan : 39 X 19 X 14 CM ,Kül Tigin : 38 X 19 X 14 CM
, Tonyukuk : 21 X 8 X 8 CM, (Ölçüler +- 1 CM Değişebilir)
Bilge Kağan : 5000 GR ,Kül Tigin : 5300 GR , Tonyukuk : 850 GR (Ağırlık + - 100 GR Değişebilir)


MALZEME:

Polyester, Mermer Tozu , Patine,Eskitme akrelik Boya


TESLİMAT :

Kargoya 7 gün içerisinde verilir. 


TEKNİK BİLGİLER :

Orhun yazıtları biblosu silikon kalıplar kullanılarak içerisine polyester ve mermer tozundan oluşan bir karışım dökülerek elde edilmektedir.Bu karışım kimyasal bir içeriğe sahiptir ve tepkime sonrası bir daha değişmemek üzere katılaşarak son halini almaktadır.Kullanılan malzeme mermer kalitesinde bir yapıya sahiptir ve dış etmenlere karşı son derece dayanıklıdır.Biblo üzerinde bulunan yazılar teknik nedenlerden ötürü temsili olarak yüzeye işlenmiştir.1/10 ölçeğinde ebatlandırılan (+- 1 ) biblolar orjinaliyle orantılandırıldığında yüzey üzerinde bulunan harfler 1 mm ye kadar düşmektedir.Şüphesiz ki bu ebatta harfleri yüzeye kazıyabilecek teknolojiler mevcuttur ancak atölyemizde maalesef böyle bir imkan bulunmamaktadır.

Daha önce bir kuruma yapılan 1/1 ölçekli Orhun Yazıtları Abidesine ait görsellere linkten ulaşabilirsiniz...http://www.disanat.com/orhun-abideleri-yazitlari-kitabeleri-anitlari_anit_heykeli.htm

YAPIM AŞAMALARI VE MALZEME

Üç ana figürden oluşan Orhun Yazıtları polyester ve elyaf kullanılarak kompozit malzemeden üretilmektedir. Kullanılacak polyester malzeme ve diğer yardımcı malzemeler nihai ürünün kullanılacağı ortama göre seçilmektedir. Tasarımı yapılmış olan heykeller  metal bir konstrüksiyon üstüne koyularak kaidesi üzerine monte edilecektir.Anıtın görsel özellikleri patine tekniği kullanılarak taş görüntüsü verilecektir.Patine boyasında kompenantlı  akrelik boya kullanılmaktadır. Kalıp malzemesi olarak yüzeyde herhangi bir tahribat oluşumuna engel olmak için epoksi jelkot reçine kullanılacaktır. Uygulama 3 aşamada yapılacaktır.

1.Aşamada detay dokularının maksimum düzeyde elde edilebilmesi için jelkot reçine yüzeyine likit uygulanacaktır.

2.aşamadajelkot yüzeyde yeterli kalınlık alıncıya kadar uygulama yapılacaktır.

3.aşamada döküm esnasında form deformasyonu oluşumuna engel olmak için polyester esaslı malzeme ile ceket tabir edilen ikinci kaplama yapılacaktır.Dökümde polyester reçine kullanılacaktır.


Anıt üzerinde yer alan Göktürk Alfabeleri aslına uygun olarak yüzeye kazınacaktır.
İklim şartlarına da bağlı olmak üzere anıtın yapım süresi maksimum üç ay olarak belirlenmiştir.Bu süre zarfında üç ana parçadan oluşan Bilge Kağan ,Kültiğin ve Tonyukuk anıtı öncesinde  alt yapı ve düzenlemesi yapılmış sunum alanına  monte edilecektir.

Anıtın kaide inşası ,çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları bu işin dışındadır.

MONTAJ ve  NAKLİYE

Modeli yapılan heykelin, montaj ve nakliyesi öngörülen süre içerisinde yerine getirilerek sanat severlerin beğenisine sunulacaktır.


ORHUN YAZITLARI


Orhun Yazıtları , Bilge Kağan,Kültigin ve Tonyukuk  olmak üzere 3 taştan oluşmaktadır.Yazıtlar bugünkü Moğolistanın , Baykal Gölü'nün  güneyinde, Orhun Nehri vadisinin , Köşö Çaydam (Khöshöö Tsaidam, Koshu-Tsaidam) ve Ögii Gölü yakınlarında bulunmaktadır ve buraya  Karakurum'dan gidilmektedir.

Tonyukuk anıtı 716,Kül Tigin anıtı 732,Bilge Kağan anıtı 735 senesinde dikilmiştir.
Kültigin anıtı, Bilge Kağan’ın ağzından yazılmıştır. Kültigin, Bilge Kağan’ın kardeşi, Tonyukuk ise veziridir. Anıtların olduğu yerde sadece dikili taşlar değil, yüzlerce heykel, balbal, şehir harabeleri, taş yollar, su kanalları, koç ve kaplumbağa heykelleri, sunak taşları da bulunmuştur.

orhun yazıtları göktürk alfabesi nerede hangi ülkede bulunduğu ülke biblosu heykeli heykel yaptir siparişi sipariş ver biblo kitabeleri abideleri kitabesi anitlari kitabe alfabeleri yazit anit gok turk alfabe antalya orhun yazıtları bilge kağan göktürk alfabesi nerede hangi ülkede bulunduğu ülke biblosu heykeli biblo kitabeleri abideleri kitabesi anitlari kitabe alfabeleri yazit anit gok turk alfabe heykel yaptir siparişi sipariş ver antalya bilge kağan orhun yazıtları göktürk alfabesi nerede hangi ülkede abideleri kitabesi anitlari bulunduğu ülke biblosu heykeli biblo kitabeleri  kitabe alfabeleri yazit anit gok turk alfabe heykel yaptir siparişi sipariş ver Tonyukuk âbidesi, diğer iki âbidenin biraz daha doğusunda bulunmaktadır. Devrilmemiş, dikili dört cepheli iki taş halindedir. Birinci ve daha büyük olan taşta 35, ikinci taşta 27 satır vardır ve orhun yazıtı nın bir parçasıdır.heykel maket yaptır
ORHUN YAZITLARI BİBLO ORHUN KİTABELERİ BİLGE KAĞAN YAZITI TONYUKUK ABİDESİ


KÜL TİGİN YAZITI (732)

3,35 metre yükseklikte, kireçtaşından yapılmış ve dört cephelidir.Anıttaki satırların uzunluğu 235 cm’dir. Anıtın doğu yüzünde 40; güney ve kuzey yüzlerinde 13’er satır Göktürk harfli Türkçe metin bulunur. Batı yüzündeyse, devrin Tang İmparatoru’nun Köl Tigin’in ölümü nedeniyle gönderdiği Çince mesajına yer verilmiştir. Batı yüzde Çince yazılar dışında yazıta sonradan eklenmiş Göktürk harfli iki satır bulunmaktadır.

Yazıtın kuzeydoğu, güneydoğu, güneybatı yüzlerinde de Göktürk harfli Türkçe metinler vardır. Kültigin yazıtında Göktürk tarihine ait olaylar, Bilge Kağan’ın ağzından aktarılarak birlik, bütünlük mesajı verilir.


BİLGE KAĞAN YAZITI (735)

Kültigin Anıtının bir kilometre uzağındadır. 734 senesinde ölen Bilge Kağan ismine oğlu Tenri Kağan tarafından yaptırılan bu anıt 735’te dikilmiştir. Yazıtta Bilge Kağan’ın ağzından devletin nasıl büyüdüğü anlatılmakta ve Kültigin’in ölümünden sonraki olaylar eklenmektedir. Bunların dışında kağanın konuşmasından başka yeğeni Yuluğ Tigin’in kayıtları da yer bulunmaktadır. Yaklaşık 3,80 m. yüksekliğindeki yazıt, dört cephelidir. Yazıtın doğu yüzünde 41, kuzey ve güney yüzlerinde 15’er satır Göktürk harfli Türkçe metin mevcuttur. Batı yüzünde ise, Çince bir metin vardır. Batı yüzün tepelik kısmının ortalarına da Göktürk harfli Türkçe manzum metin yazılmıştır. Yazıtın güneydoğu, güneybatı ve batı yüzlerinde de Göktürk harfli Türkçe küçük metinler vardır. Yazıtta olayları anlatan, nasihatler veren Bilge Kağan’dır. Yazıta Köl Tigin’in ölümünden sonraki olaylar da eklenmiştir.

bilge kağan yazıtları göktürk alfabesi heykel yaptir siparişi sipariş ver nerede hangi ülkede abideleri kitabesi anitlari bulunduğu ülke biblosu heykeli biblo kitabeleri  kitabe alfabeleri yazit anit gok turk alfabe orhun yazıtları.Bilge Kağan Yazıtı'nın yüksekliği 3.80 metredir. Doğu yüzünde 41 satır, güney ve kuzey yüzlerinde 15'er satır yer almaktadır.antalya heykeltras fiberglas pano kalıp kalıpları Orhun Yazıtları (Göktürk Abideleri), Bilge Kağan,Kültigin ve Tonyukuk  olmak üzere 3 taştan oluşur orhun yazıtlarının bir parçası olan kül tiğin Yazıtın kuzeydoğu, güneydoğu, güneybatı yüzlerinde de Göktürk harfli Türkçe metinler vardır
50O0 GR BİLGE KAĞAN KİTABESİ ORHUN YAZITLARI BİBLOSU ANIT MODELİ


TONYUKUK YAZITI (720-725)

Tonyukuk âbidesi, diğer iki âbidenin biraz daha doğusunda bulunmaktadır. Devrilmemiş, dikili dört cepheli iki taş halindedir. Birinci ve daha büyük olan taşta 35, ikinci taşta 27 satır vardır. İkinci taşta yazılar daha itinasızdır ve aşınma da daha çoktur. Bu âbidenin yazıları Kül Tigin ve Bilge Kağan’ınki kadar düzgün değildir. Bu âbidede de yazı yukarıdan aşağı yazılmıştır. Fakat diğer ikisinin aksine satırlar soldan sağa doğru istif edilmiştir. Tezyinatı da diğer kitâbelerdeki kadar sanatkârane değildir. Tonyukuk âbidesinin yanında büyük bir türbe kalıntısı, heykeller, balballar ve taşlar vardır.


Taşlarda Göktürklerin Çin esaretinden nasıl kurtulduğu, kurtuluş savaşının nasıl yapıldığı ve Tonyukuk’un neler yaptığı anlatılır.
Birinci yazıt, 243 cm; ikinci yazıt ise, 217 cm yüksekliğindedir. Birinci yazıtta 35, ikinci yazıtta 27 satır Göktürk harfli Türkçe metin vardır.Bilge Kağan yazıtı ile Kül Tigin yazıtının doğusunda yer alır.Yazıtı, Bilge Kağan dönemine kadar başkomutanlık ve vezirlik yapmış olan Tonyukuk dikmiştir. Metnin yazarı da yine Tonyukuk'tur

 

ORHUN ABİDESİ ÖRNEK YAZI METN VE GÖRSELLERİ

4 ünlü ve 34 ünsüz olmak üzere 38 harften oluşmaktadır ve sağdan sola doğru yazılır. Göktürkler çağında yaygınlaşan bu ilk Türk alfabesi, yazıtlar dışında yazma eserlerde de kullanılmıştır.Bu alfabenin Göktürkler`den sonra gelen Uygurlar döneminde de bir süre kullanıldığı görülmektedir. Bunun dışında Göktürk alfabesi, bazı değişikliklerle Hazarlar,Bulgarlar, Peçenekler ve Sekeller tarafından da kullanılmıştır.

 

göktürk alfabesi orhun yazıtları alfabe harf örnekleri 38 harften 4 ünlü 34 ünsüz sağdan sola yazılır

GÖKTÜRK ALFABESİbilge kagan yazıtı orhun yazıtları göktürk kitabesi abideleri yazıtları anıtları anıtı metin görseli vektörel alfabesi
BİLGE KAĞAN YAZITI ÖRNEĞİ
Kül Tiğin yazıtı orhun yazıtları göktürk kitabesi abideleri yazıtları anıtları anıtı metin görseli vektörel alfabesi yazım örnekleri

KÜL TİGİN YAZITI ÖRNEĞİ

tonyukuk yazıtı orhun yazıtları göktürk kitabesi abideleri yazıtları anıtları anıtı metin görseli vektörel alfabesi yazım örnekleri

TONYUKUK YAZITI ÖRNEĞİ

Kaynaklar:

-Tekin,Talat. (1998).Orhon Yazıtları (Kül Tigin,Bilge Kağan,Tonyukuk). İstanbul Simurg Yayınları

-http://dsr.nii.ac.jp/cgi-bin/toyobunko/geta_search.pl?lang=en&sn=all&input=Orkhon+inscriptions


 


michelangelo leonardo da vinci  kazimir maleviç  ayvazovski van gogh ivo andrıc   helena blavatsky

İLETİŞİM

05375201947
bilgi@disanat.com
disanat@gmail.comdisanat büst yapımı tasarımı atölyesi üretimi imalatı dökümü yapım tasarım üretim atölye döküm


İsmet
DEMİRHAN

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel ve Seramik yapımı tasarımı atölyesi üretimi imalatı dökümü yapım tasarım üretim atölye döküm aydın Ankara
H.Ü
Güzel Sanatlar
Fakültesi

1998

copyright © 2014 disanat.com